Bezpieczeństwo systemów
Jak nie dać się złapać na wędkę. O bezpieczeństwie urządzeń mobilnych
- Szczegóły
- Kategoria: Bezpieczeństwo systemów
Zadbaj o swoje (cyber)bezpieczeństwo
Żyjemy w coraz bardziej ucyfrowionym świecie. Wszystko, co tylko można przenieść do internetu, przenosimy. W sieci się komunikujemy, oddajemy rozrywce i nauce, robimy zakupy, załatwiamy sprawy urzędowe. Bo tak jest szybciej, taniej, wygodniej. Zwłaszcza że "podręczne centrum operacyjne", czyli smartfon, mamy zawsze ze sobą.
Dotąd ta opowieść brzmi jak bajka - niestety, jak każda bajka, i ta ma negatywnego bohatera. Temu na imię złodziej danych. Czyhający na nasze zdjęcia, kontakty, numery kart płatniczych, hasła do banków, poczty, aplikacji społecznościowych czy sklepów internetowych bandyta, który jest w stanie niepokojąco łatwo przeniknąć do oprogramowania przenośnych urządzeń i okraść nas ze wszystkiego, co w nich cenne.
Cyberbezpieczeństwo - strategie ataku i obrony. Jak osiągnąć najwyższy możliwy stan zabezpieczeń systemu informatycznego. Wydanie III
- Szczegóły
- Kategoria: Bezpieczeństwo systemów
Przyśpieszenie transformacji cyfrowej oznacza również uelastycznienie zasad pracy zdalnej. W takim środowisku zapewnienie cyberbezpieczeństwa jest trudniejsze, a złośliwe operacje stają się częstsze. Standardowy zestaw zabezpieczeń już nie wystarcza. Organizacje muszą przemyśleć swoje polityki bezpieczeństwa i dostosować je do nowych warunków. Na tym polu przewagę zyskuje się dzięki łączeniu taktyk defensywnych z ofensywnymi.
Ta książka jest skierowana do specjalistów IT, którzy zajmują się bezpieczeństwem IT, pentesterów, konsultantów ds. bezpieczeństwa lub tych, którzy chcą działać jako etyczni hakerzy. Podczas lektury przydatna będzie znajomość sieci komputerowych, chmury obliczeniowej i systemów operacyjnych. Dzięki lekturze zdobędziesz aktualne informacje o kluczowych aspektach oceny zagrożeń i stanu systemu bezpieczeństwa, a także o zasadach utrzymywania właściwego stanu zabezpieczeń.
Laboratorium cyberbezpieczeństwa w Dockerze. Zrób to sam
- Szczegóły
- Kategoria: Bezpieczeństwo systemów
Izolacja procesów i środowisk to dziś jeden z najważniejszych mechanizmów zapewniania bezpieczeństwa systemów IT. Dzięki temu możemy nie tylko bezpiecznie uruchamiać niezaufane zasoby, ale przede wszystkim przeprowadzać testy penetracyjne i badać złośliwe oprogramowanie bez ryzyka, że zainfekuje ono natywne środowisko.
Jedną z najwyższych form izolacji jest konteneryzacja - użytkownik ma wówczas praktycznie całkowitą kontrolę na relacją pomiędzy kontenerem a systemem operacyjnym hosta.
W ostatnich latach na lidera konteneryzacji wyrosło środowisko uruchomieniowe Docker. Dzięki funkcjonalności, wygodnej obsłudze i szerokiej kompatybilności z różnymi systemami operacyjnymi stanowi on dziś techniczny standard.
Bezpieczeństwo sieci firmowej. Kontrola ruchu wychodzącego
- Szczegóły
- Kategoria: Bezpieczeństwo systemów
Bezpieczeństwo sieci firmowej w dużym stopniu zależy od kontroli, jaką administrator ma nad połączeniami inicjowanymi przez komputery użytkowników. Jej brak umożliwia użytkownikom otwieranie adresów niebezpiecznych stron, pobieranie zainfekowanych plików, a w konsekwencji naruszenie bezpieczeństwa całej sieci. W dobie zmasowanych ataków typu ransomware wprowadzenie kontroli nad połączeniami wychodzącymi to absolutna konieczność.
Autor książki nakreśla w niej zagrożenia, a także omawia różne koncepcje blokady połączeń i filtracji stron WWW z wykorzystaniem dostępnych na rynku rozwiązań. Przedstawia zarówno darmowe narzędzia open source, na przykład Squid, E2guardian, OPNsense, jak i produkty komercyjne - Fortigate UTM czy Web Safety. To propozycja dla administratorów sieci w małych i średnich firmach, jak również w instytucjach, urzędach, szkołach i na uczelniach. Autor od lat zajmuje się administrowaniem sieciami i systemami komputerowymi, jego wcześniejsza pozycja, Sieci VPN. Zdalna praca i bezpieczeństwo danych, uzyskała status bestsellera.
Sztuka wojny cyfrowej. Przewodnik dla śledczego po szpiegostwie, oprogramowaniu ransomware i cyberprzestępczości zorganizowanej
- Szczegóły
- Kategoria: Bezpieczeństwo systemów
Cyberprzestępcy mogą nie tylko wykradać dane i pieniądze. Mogą atakować instytucje rządowe, prać brudne pieniądze i dokonywać aktów terroru. Na naszych oczach toczy się wojna hybrydowa - operacje wojenne przeniosły się częściowo do cyberprzestrzeni. Agresorzy posługują się wyrafinowanymi technikami z rosnącą skutecznością. Niebezpieczeństwo grozi każdemu, również rządom, instytucjom i wielkim korporacjom. Aby się obronić, najpierw trzeba poznać wroga.
Dzięki temu przewodnikowi zrozumiesz techniki ataków, jak również metody śledcze obrońców. Nauczysz się analizować i śledzić ataki, a także stawiać hipotezy dotyczące ich sprawców. Znajdziesz tu opisy najważniejszych cyberataków, w tym przeprowadzonych na zlecenie rządów. Poznasz świat ukierunkowanych ataków szyfrujących i prób wymuszeń okupu, które sparaliżowały wiele korporacji.