Optymalizacja wydajności
Reguły programowania. Jak pisać lepszy kod
- Szczegóły
- Kategoria: Optymalizacja wydajności
Młody programista szybko sobie uzmysławia, że opanowanie języka programowania nie oznacza umiejętności pisania dobrego kodu. Zanim się jej nabędzie, trzeba spędzić wiele bezsennych nocy na próbach usunięcia błędów czy rozwiązania innych problemów. Programowanie jest po prostu trudną sztuką. Czy istnieje sposób, aby choć trochę ją ułatwić?
W książce znajdziesz inspirujące spostrzeżenia zarówno dla początkującyc, jak i doświadczonych programistów!
Paul Daugherty,
Group Chief Executive of Technology i CTO, Accenture
Właśnie w tym celu powstał ten przewodnik po filozofii oprogramowania. Znajdziesz w nim 21 pragmatycznych reguł, którymi kierują się najlepsi programiści.
Wydajność i optymalizacja kodu. Istota dynamiki działania oprogramowania
- Szczegóły
- Kategoria: Optymalizacja wydajności
Mimo że dysponujemy coraz szybszym i wydajniejszym sprzętem, oprogramowaniu wciąż stawia się wyśrubowane wymagania: musi działać błyskawicznie i niezawodnie. Nieraz od jakości pracy systemu zależy bardzo dużo, nawet bezpieczeństwo i życie człowieka. Eliminacja źródłowych przyczyn problemów wydajnościowych jest jednak niezwykle trudnym zadaniem. Wymaga wiedzy o działaniu sprzętu, interakcjach między komponentami systemu, a także wysokiej klasy umiejętności programistycznych.
Ta książka jest przeznaczona dla programistów i osób zaawansowanych w nauce programowania. Dzięki niej nauczysz się uwzględniać w projektach narzędzia do obserwacji pracy kodu i analizować uzyskane dzięki nim dane o wydajności. Dowiesz się też, jak na podstawie takiego wnioskowania uzyskiwać znaczną poprawę w szybkości przetwarzania powolnych operacji.
Myślenie systemowe. Wprowadzenie
- Szczegóły
- Kategoria: Optymalizacja wydajności
W złożonej rzeczywistości myślenie systemowe jest kluczowym narzędziem pozwalającym odnieść się do licznych wyzwań: gospodarczych, ekologicznych, politycznych czy społecznych. Tylko w ten sposób w codziennych wiadomościach można dostrzec przejawy trendów, a w trendach - przejawy struktury.
Zrozumienie tych procesów pozwala nie tylko na łatwiejszą egzystencję w świecie złożonych systemów, ale także na podejmowanie racjonalnych decyzji biznesowych czy politycznych. Bez myślenia systemowego nie można wprowadzać trwałych zmian w systemie na jego różnych poziomach.
Oto prosta książka o złożonym świecie, napisana dla każdego, kto chce zainspirować się do rozwiązywania problemów w skali zarówno osobistej, jak i globalnej.
Podkręcanie procesorów. Ćwiczenia
- Szczegóły
- Kategoria: Optymalizacja wydajności
Podkręcanie procesorów, czyli "zmuszanie" ich do pracy z parametrami wyższymi niż nominalne, staje się coraz bardziej popularne. Producenci płyt głównych prześcigają się w rozwiązaniach, dzięki którym zwiększenie szybkości taktowania procesora staje się łatwiejsze i sprowadza się do zmiany kilku parametrów w opcjach BIOS-u lub uruchomienia odpowiedniego programu. Jednakże podkręcanie procesora nie jest tak proste, jak może się wydawać. Nieumiejętne podejście do sprawy może zmniejszyć wydajność komputera i doprowadzić do jego niestabilnej pracy, a w rezultacie - nawet do utraty efektów pracy. Z drugiej strony jednak, działając kompetentnie, możemy otrzymać komputer o większej przepustowości pamięci, szybszym - nawet o kilkaset megaherców - procesorze czy wydajniejszej grafice. Można też zrezygnować z "żyłowania" parametrów sprzętu i zastosować techniki wydajnego i cichego chłodzenia elementów komputera, tak by stał się on mniej hałaśliwy, trwalszy i idealnie stabilny (dzięki niskiej temperaturze panującej w jego wnętrzu).