Optymalizacja wydajności
Wydajność i optymalizacja kodu. Istota dynamiki działania oprogramowania
- Szczegóły
- Kategoria: Optymalizacja wydajności
Mimo że dysponujemy coraz szybszym i wydajniejszym sprzętem, oprogramowaniu wciąż stawia się wyśrubowane wymagania: musi działać błyskawicznie i niezawodnie. Nieraz od jakości pracy systemu zależy bardzo dużo, nawet bezpieczeństwo i życie człowieka. Eliminacja źródłowych przyczyn problemów wydajnościowych jest jednak niezwykle trudnym zadaniem. Wymaga wiedzy o działaniu sprzętu, interakcjach między komponentami systemu, a także wysokiej klasy umiejętności programistycznych.
Ta książka jest przeznaczona dla programistów i osób zaawansowanych w nauce programowania. Dzięki niej nauczysz się uwzględniać w projektach narzędzia do obserwacji pracy kodu i analizować uzyskane dzięki nim dane o wydajności. Dowiesz się też, jak na podstawie takiego wnioskowania uzyskiwać znaczną poprawę w szybkości przetwarzania powolnych operacji.
Myślenie systemowe. Wprowadzenie
- Szczegóły
- Kategoria: Optymalizacja wydajności
W złożonej rzeczywistości myślenie systemowe jest kluczowym narzędziem pozwalającym odnieść się do licznych wyzwań: gospodarczych, ekologicznych, politycznych czy społecznych. Tylko w ten sposób w codziennych wiadomościach można dostrzec przejawy trendów, a w trendach - przejawy struktury.
Zrozumienie tych procesów pozwala nie tylko na łatwiejszą egzystencję w świecie złożonych systemów, ale także na podejmowanie racjonalnych decyzji biznesowych czy politycznych. Bez myślenia systemowego nie można wprowadzać trwałych zmian w systemie na jego różnych poziomach.
Oto prosta książka o złożonym świecie, napisana dla każdego, kto chce zainspirować się do rozwiązywania problemów w skali zarówno osobistej, jak i globalnej.
Podkręcanie procesorów. Ćwiczenia
- Szczegóły
- Kategoria: Optymalizacja wydajności
Podkręcanie procesorów, czyli "zmuszanie" ich do pracy z parametrami wyższymi niż nominalne, staje się coraz bardziej popularne. Producenci płyt głównych prześcigają się w rozwiązaniach, dzięki którym zwiększenie szybkości taktowania procesora staje się łatwiejsze i sprowadza się do zmiany kilku parametrów w opcjach BIOS-u lub uruchomienia odpowiedniego programu. Jednakże podkręcanie procesora nie jest tak proste, jak może się wydawać. Nieumiejętne podejście do sprawy może zmniejszyć wydajność komputera i doprowadzić do jego niestabilnej pracy, a w rezultacie - nawet do utraty efektów pracy. Z drugiej strony jednak, działając kompetentnie, możemy otrzymać komputer o większej przepustowości pamięci, szybszym - nawet o kilkaset megaherców - procesorze czy wydajniejszej grafice. Można też zrezygnować z "żyłowania" parametrów sprzętu i zastosować techniki wydajnego i cichego chłodzenia elementów komputera, tak by stał się on mniej hałaśliwy, trwalszy i idealnie stabilny (dzięki niskiej temperaturze panującej w jego wnętrzu).